II edycja „Polsko-ukraińskiej młodzieżowej akademii samorządności 2015″ Funka 14-21 września 2015 r.

Za nami druga edycja „Polsko-Ukraińskiej Młodzieżowej Akademii Samorządności 2015”, która odbyła się w Funce k. Chojnic w terminie 14-21 września 2015 r. Projekt finansowany jest ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach zadania publicznego „Polsko-ukraińska współpraca młodzieży”.
W II edycji uczestniczyło 50 osób, 25 z Polski i 25 z Ukrainy, była to młodzież w wieku gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym wraz z opiekunami. Polskę reprezentowała młodzież z Kwidzyna, Chojnic, Starogardu Gdańskiego i Kartuz, Ukrainę młodzież z Baru, Śniatynia, i Korsunia Szewczenkowskiego.
Młodzież uczestniczyła w warsztatach dotyczących społeczeństwa obywatelskiego, idei wolontariatu, funkcjonowania samorządu terytorialnego oraz pierwszej pomocy przedmedycznej. Poza warsztatami uczestnicy poznawali swoją kulturę, prezentowali szkoły, w których uczą się na co dzień oraz zawiązywali przyjaźnie polsko-ukraińskie.
Młodzież uczestniczyła także w warsztatach z lepienia z gliny oraz samodzielnego robienia pizzy, które były dla nich nie lada atrakcją.
Warsztaty z funkcjonowania samorządu terytorialnego obfitowały w aktywną i pomysłową pracę uczestników projektu. Podzieleni na dwie grupy, wybierali spośród siebie lidera i przygotowali wybory na Starostę. Młodzież stworzyła całą kampanię, nie zabrakło także plakatów i programów kandydatów a wybory poprzedzone były prezentacją i wspólną debatą. Starosta został wybrany, wyborcy w postaci dzieci, przebywających w tym czasie na Zielonej Szkole w naszym ośrodku dopisali, a co najważniejsze, postulaty kandydatów po części zostały wcielone w życie przez Kierowników Mikomanii. Wartością dodaną była wspólna, mimowolna nauka języka polskiego i ukraińskiego.
Uczestnicy mieli także możliwość spotkania się ze Starostą Powiatu Chojnickiego Panem Stanisławem Skają oraz Wicestarostą Panem Markiem Szczepańskim i z ich rąk odebrać certyfikaty ukończenia „Polsko- ukraińskiej młodzieżowej akademii samorządności 2015”.
Dzięki uprzejmości Pana Starosty odwiedziliśmy Eksperymentarium, co pozwoliło nam to w bardzo przyjemny i przystępny sposób zapoznać się przyrodniczymi i historyczno-kulturowymi aspektami regionu chojnickiego. Był to dla nas wyjątkowo mile spędzony czas.
Swój wolny czas spędzaliśmy w Parku Wodnym w Chojnicach oraz na wycieczkach rowerowych do Charzyków, Chojnic oraz Pomnika Przyrody – Dębu Bartuś, napawając się urokiem Borów Tucholskich.
Podczas projektu zawiązały się nowe znajomości i przyjaźnie, które mammy nadzieję przetrwają na lata i w przyszłości zaowocują współpracą między Polską i Ukrainą.