III edycja „Polsko-ukraińskiej młodzieżowej akademii samorządności 2015”, Gniezno 1-8 października 2015 r.

Dobiegła końca trzecia edycja projektu pn. „Polsko-ukraińska młodzieżowa akademia samorządności 2015”, która odbyła się w Gnieźnie w dniach 1-8 października 2015 r. Projekt realizowany przez Konwent Współpracy Samorządowej Polska-Ukraina jest współfinasowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach zadania publicznego „Polsko-ukraińska współpraca młodzieży”.

W III edycji uczestniczyło 50 osób, 25 z Polski i 25 z Ukrainy, była to młodzież w wieku gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym wraz z opiekunami. Polskę reprezentowała młodzież z Gniezna, Sulmierzyc, Hrubieszowa i Radomyśla nad Sanem, natomiast Ukrainę młodzież z Humania, Brovarów, Radehova i Włodzimierza Wołyńskiego.

Śladem poprzednich edycji młodzież miała okazję zapoznania się z funkcjonowaniem społeczeństwa obywatelskiego, strukturą samorządu terytorialnego w Polsce, ideą i praktyką wolontariatu oraz udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej.

Bardzo cieszył fakt, iż uczestnicy bardzo aktywnie uczestniczyli w warsztatach, prezentując przy tym swoje osiągnięcia i podejmowana działania, których nie brakowało zarówno po ukraińskiej, jak i polskiej stronie.

Po zakończeniu części warsztatowej projektu młodzież miała możliwość poznania historii początków Państwa Polskiego, zwiedzając Ostrów Lednicki, Katedrę, w tym Drzwi Gnieźnieńskie, Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego.

Zwieńczeniem pobytu w Gnieźnie była wyjątkowa dla uczestników wizyta w Starostwie Powiatowym, gdzie młodzież otrzymała certyfikaty ukończenia „Polsko-ukraińskiej młodzieżowej akademii samorządności 2015” oraz miała okazję spotkać się z Dariuszem Iglińskim, przewodniczącym Rady Powiatu Gnieźnieńskiego, Jerzym Berlikiem, wicestarostą gnieźnieńskim, Robertem Gawłem, członkiem Zarządu Powiatu oraz Marcinem Makohońskim, dyrektorem wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji.