Gmina Nadarzyn

Gmina Nadarzyn (73,4 km2) znajduje się w południowej części powiatu pruszkowskiego, a zamieszkuje ją ponad 10 tys. mieszkańców (ze względu na użytkowników działek letniskowych w okresie wiosenno – letnim liczba ta zwiększa się prawie dwukrotnie).Ogromnym atutem gminy jest jej położenie w bezpośrednim sąsiedztwie z aglomeracją warszawską, przy „trasie katowickiej” (krajowej E67), w pobliżu „trasy krakowskiej” (krajowej E77), bliskość Warszawy – zaledwie 30 min. jazdy samochodem lub autobusem – oraz międzynarodowego portu lotniczego Okęcie.

Każdego roku wzrasta liczba nowych budynków mieszkalnych, a także różnorodnych firm, które lokują tutaj swoje siedziby. Obecnie na terenie gminy swoją działalność prowadzi niemal 1400 podmiotów gospodarczych. Dzisiejszy Nadarzyn – to gmina nowoczesna i otwarta, w której inwestorzy i nowi mieszkańcy mogą liczyć na przychylność i współpracę lokalnego samorządu. Gmina Nadarzyn jest idealnym miejscem dla wszystkich, którzy nade wszystko cenią sobie ciszę, spokój i bogactwo środowiska naturalnego, poszukują odpoczynku od uciążliwości wielkomiejskiego życia, ale w pobliżu metropolii warszawskiej.

W Gminie Nadarzyn dobrze rozwinięta jest infrastruktura techniczna; priorytetem w realizowanych inwestycjach jest zakończenie budowy sieci kanalizacyjnej – obecnie skanalizowane jest ok. 70% gminy.

Od chwili przystąpienia Polski do struktur Unii Europejskiej, dzięki funduszom europejskim znacznie zwiększyły się możliwości inwestycyjne gminy. Dzięki umiejętnemu pozyskiwaniu funduszy unijnych udało się w ciągu ostatnich lat zrealizować kilka znaczących inwestycji – w tym zrewitalizować 16-hektarowy, zabytkowy park w Młochowie oraz wybudować kompleks boisk przy Szkole Podstawowej w Kostowcu (z programu „Moje boisko – Orlik2012”). Władze samorządowe dużą uwagę przywiązują do inwestycji związanych ze sportem, kulturą i oświatą. Placówki oświatowe działające na terenie Gminy Nadarzyn (gmina prowadzi 5 szkół podstawowych, gimnazjum oraz 3 przedszkola) mogą pochwalić się wysokim poziomem merytorycznym oraz doskonałym zapleczem dydaktycznym i warunkami lokalowymi o wysokim standardzie. Na nowoczesnych obiektach sportowych oprócz zajęć dla dzieci i młodzieży odbywają się liczne zawody i imprezy sportowe.

Działania w zakresie kultury fizycznej i sportu koordynuje Gminny Ośrodek Sportu, w którym aktywnie działający GLKS Nadarzyn prowadzi szkolenia w licznych sekcjach sportowych. Klub może pochwalić się wieloma znaczącymi sukcesami na arenie krajowej i międzynarodowej. Tenisistki tego klubu są od lat w czołówce ekstraklasy kobiet w tenisie stołowym; są medalistkami Mistrzostw Europy i Polski.

Dumą mieszkańców gminy jest także Orkiestra OSP Nadarzyn, zaliczana do najlepszych orkiestr dętych w Polsce, która w swoim dorobku ma mnóstwo nagród i wyróżnień zdobytych na festiwalach i przeglądach w kraju i za granicą.

 

Intensywny i zrównoważony rozwój Gminy Nadarzyn od lat jest dostrzegany i wyróżniany na forum krajowym w konkursach i rankingach. Nadarzyn był czterokrotnie uhonorowany tytułem: „Gmina Fair Play – Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji”, gmina otrzymała także Dyplom Mistrza Zrównoważonego Rozwoju za pięcioletnią obecność w Złotej Setce Samorządów oraz Wizerunek Orła Białego za „Najlepszy Samorząd na Mazowszu”. Gmina Nadarzyn została również wyróżniona w kolejnych edycjach konkursu na „Mazowiecką Gminę Roku”. W 2011 roku zdobyła tytuł Sportowej Gminy Roku. Posiada także certyfikat ogólnokrajowej akcji „Przejrzysta Polska”.

Strona internetowa:  http://www.nadarzyn.pl

Gmina Hostomel

Ukraińska Gmina Hostomel położona jest w pobliżu Kijowa (ok. 20 km na płn – zach.). Zamieszkuje ją obecnie 15 tys. mieszkańców. Miasto Hostomel, którego historia sięga XV wieku znane jest przede wszystkim z międzynarodowego lotniska towarowego oraz fabryki samolotów transportowych – Antonow. Znajduje się tam również fabryka szkła, jedna z najbardziej znanych na Ukrainie, produkująca butelki.

Partnerską współpracę pomiędzy Hostomelem i Gminą Nadarzyn rozpoczęła wizyta delegacji z Hostomela z Burmistrzem Anatolijem Kirichenko – w lipcu 2007 roku na zaproszenie władz samorządowych Nadarzyna. Podczas tej wizyty burmistrz ukraińskiego miasta i wójt naszej gminy podpisali list intencyjny, w którym zadeklarowano zawarcie umowy o współpracy i partnerstwie obydwu samorządów. Na mocy listu uzgodniono również, że strony będą wspierać nawiązywanie współpracy na wszelkich możliwych płaszczyznach – pomiędzy instytucjami, organizacjami i społecznościami Miasta Hostomel i Gminy Nadarzyn, zwłaszcza odnośnie m.in. organizacji edukacji i wypoczynku uczniów i studentów. Podpisanie listu nastąpiło w obecności Ambasadora Ukrainy – Olexandra Motsyka oraz przedstawicieli Ambasady, delegacji Hostomela i radnych Gminy Nadarzyn. W latach 2008 – 2011 przedstawiciele obu samorządów, kultury, oświaty oraz współpracujących z samorządem środowisk z obu gmin uczestniczyły w wielu wydarzeniach kulturalnych i wizytach roboczych (mających na celu przede wszystkim wymianę doświadczeń) zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie.

Strona internetowa: http://gostomel.pp.net.ua/

Aktualności