Gmina Miasto Szczecin
Szczecin
Szczecin, stolica województwa, 400-tysięczna metropolia, będąc ważnym ośrodkiem współpracy politycznej, społecznej i kulturalnej między władzami lokalnymi Polski, Niemiec i Skandynawii, bardzo silnie oddziałuje na cały region Pomeranii. Położony po obu stronach rzeki Odry, w odległości 65 km od Morza Bałtyckiego, tworzy wraz ze Świnoujściem prężnie działający port morski.
Tu krzyżują się drogi tranzytowe łączące Europę Zachodnią z krajami bałtyckimi, a Skandynawię z południem Europy. Wyjątkowe położenie geograficzne – na styku państw i węzłów komunikacyjnych, z dostępem do Morza Bałtyckiego i Odry, wyróżnia miasto i stwarza szanse dla jego rozwoju.
Floating Garden
Zieleń i woda zajmują ponad połowę powierzchni Szczecina. Obserwując miasto z lotu ptaka można zobaczyć, że stanowi on konglomerat wysp, kanałów, plaż i zatok. Na tych unikatowych walorach miasta oparto długoterminową strategię marki Szczecin – „Floating Garden 2050”. Realizując ją miasto stawia na ekologię i jachting. Zwrócenie się w stronę Odry pozwoli na rozwój branży usługowej związanej z rozbudową marin. Szczecin jest też jednym z ważniejszych punktów na jachtingowej mapie Polski i Europy. Aby stworzyć żeglarzom jak najlepsze warunki, miasto przystąpiło do gruntownej przebudowy kilku nabrzeży. Zaawansowany jest też plan budowy portu jachtowego na Wyspie Grodzkiej. Ma pomieścić 150 jachtów. Budowa ma się zakończyć przed finałem regat The Tall Ships Races w 2013 roku.
Turystyka
Przestrzeń zielonego miasta wypełnia wiele zabytków. Warte zobaczenia są przepiękne secesyjne kamienice, Wały Chrobrego, Zamek Książąt Pomorskich czy katedra z tarasem widokowym umieszczonym w nowej iglicy. Turyści mogą odkrywać podziemne trasy Szczecina, odwiedzić najstarsze kino na świecie – Pionier 1909, zobaczyć ponad sto gatunków róż w ogrodzie „Różanka” czy przespacerować się po największym cmentarzu w Polsce, a trzecim w Europie, który zaprojektowano na założeniach parkowych, z dużą ilością różnorodnej, często egzotycznej roślinności.
Inwestycje
Szczecin jest miastem, które dynamicznie się modernizuje. Setki milionów złotych poznaczono w ostatnich latach na rozwój układu drogowego. Ponad miliard złotych kosztował jeden z największych w Europie programów proekologicznych polegający na gruntownej modernizacji sieci wodno-kanalizacyjnej wraz z budową nowej oczyszczalni ścieków. Szczecin wznosi też nowe obiekty użyteczności publicznej. Od roku 2009 Teatr Lalek „Pleciuga” działa w nowej siedzibie, w 2010 r. zakończyła się budowa pełnowymiarowej krytej pływalni. Trwa budowa hali widowiskowo-sportowej i nowej siedziby Filharmonii Szczecińskiej.
Praca i nauka
Szczecin jest ważnym ośrodkiem akademickim z bardzo szeroką ofertę edukacyjną i nowymi kierunkami kształcenia. Na kilkunastu uczelniach wyższych, takich jak: Uniwersytet Szczeciński Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, Pomorski Uniwersytet Medyczny, Akademia Morska czy Akademia Sztuki, która w 2010 r. zainaugurowała działalność studiuje około 70 tysięcy młodych osób. Miasto ma potencjał, aby stać się ważnym ośrodkiem rozwoju sfery IT, innowacji techniczno-technologicznych i badań w wybranych dziedzinach. Jedną z priorytetowych inwestycji, która przyczyni się do ożywienia gospodarczego Szczecina, aktywizacji ekonomicznej regionu oraz wzrostu MŚP jest budowa Parku POMERANIA, zlokalizowanego przy ul. Niemierzyńskiej. Głównym zadaniem Parku będzie skupienie w jednym miejscu zarówno ośrodków badawczo-rozwojowych, a także przedsiębiorstw zainteresowanych inwestowaniem w innowacyjne produkty i usługi.
Kultura i sztuka
Otwartość, wielokulturowość – to cechy, które od lat stanowią także o kulturalnym potencjale Szczecina. To miejsce, gdzie spotykają się odmienne style i trendy. W mieście odbywają się znaczące festiwale teatralne: Kontrapunkt i Spoiwa Kultury. Każdego roku organizowanych jest tu wiele wartych uwagi wydarzeń artystycznych z udziałem międzynarodowych gwiazd. Jednym z najważniejszych jest Szczecin Plus Music Fest. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Boogie Brain” zdobył już rzesze fanów w całej Europie. Polskie młode talenty promuje Szczeciński Festiwal Młodych Talentów GRAMY. Od siedmiu lat w czerwcu Szczecin zamienia się w światową stolicę sztuki wizualnej za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Wizualnej inSPIRACJE. Oryginalnym wydarzeniem kulturalnym jest Festiwal Architektury Westival dedykowany miejskiej architekturze.
Strony internetowe:
http://www.szczecin.eu http://www.szczecin.pl
Dniepropietrowsk
Współpraca Miasta Szczecin i Miasta Dniepropietrowsk została zainicjowana wiele lat temu i realizowana jest głównie w sferze edukacji i administracji. Przykładem jest współpraca Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Szczecinie oraz Dniepropietrowskiego Regionalnego Instytutu Administracji Publicznej Narodowej Akademii Administracji Publicznej przy Prezydencie Ukrainy (DRIPA).
Obie uczelnie zrealizowały wspólnie kilka projektów, m.in.: „Młodzi Liderzy dla Ukrainy” oraz „Samorząd jako animator rozwoju lokalnego”.
W maju 2010 r. podczas oficjalnej wizyty w Dniepropietrowsku podpisano porozumienie w zakresie współpracy partnerskiej. Porozumienie podpisał Aleksander Buwelski Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin oraz Sergiy Kvitka Zastępca Mera Miasta Dniepropietrowsk.
Strona internetowa: http://dniprorada.gov.ua