Polsko-Ukraiński Festiwal Kultury w Truskawcu (8-9 czerwca 2019 r.) – relacja
W dniach 8-9 czerwca br. w gościnnym Truskawcu zorganizowaliśmy „Polsko-Ukraiński Festiwal Kultury”. Jest to trzecie nasze przedsięwzięcie organizowane wspólnie z Truskawiecką Radą Miejską, którego celem jest promocja kultury w tym pięknym i chętnie odwiedzanym przez Polaków ukraińskim uzdrowisku.
W tym roku Festiwal był współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2019 roku. Dzięki wsparciu finansowemu otrzymanemu od Senatu RP tegoroczna edycja Festiwalu odbyła się w znacznie rozszerzonej formie. W miejsce dotychczasowego tylko polskiego festiwalu, w tym roku w trakcie Festiwalu zaprezentowały się zespoły polskie, polonijne i ukraińskie.
Wzorem ubiegłorocznego wydarzenia Polsko-Ukraiński Festiwal Kultury w Truskawcu zorganizowaliśmy na dwóch scenach gdzie łącznie zaprezentowało się 21 zespołów z Polski i Ukrainy (w tym polskie zespoły polonijne z obwodu lwowskiego).
W trakcie Polsko-Ukraińskiego Festiwalu Kultury w Truskawcu wystąpiły następujące zespoły:
Zespoły polonijne
- Dziecięco-młodzieżowy zespół pieśni „Odrodzenie” działający przy Drohobyckim Polskim Kulturalno-Oświatowym Stowarzyszeniu „Odrodzenie”.
- Młodzieżowy zespół działający przy Kulturalno Oświatowym Centrum im. Kornela Makuszyńskiego w Stryju.
- zespół „Borysławiacy” działający przy Polskim Kulturalno-Oświatowym Towarzystwie „Zgoda” w Borysławiu.
Zespoły polskie
- zespół „Melodia” działający przy Augustowskich Placówkach Kultury;
- zespół „CANTO” ze Starogardu Gdańskiego;
- Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca „Sanowiślaczki”;
- zespół „TO I OWO NA LUDOWO” z Gródka w gminie Hrubieszów;
- Koło Gospodyń Wiejskich „Słoneczniki” z miejscowości Strzepcz w gminie Linia w Powiecie Wejherowskim;
- Młodzieżowy Zespół Tańca Współczesnego „Pasja”;
- zespół „Music Trio” z Czaplinka w Powiecie Drawskim;
- zespół „Karczmarze” reprezentujący Wydział Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego;
- Młodzieżowa grupa wokalna „Art. Voice” działająca przy Kwidzyńskim Centrum Kultury;
Zespoły ukraińskie (w nawiasach tłumaczenie własne)
- Гурт «Nova Capella» м. Київ (zespół „Nova Capella” z Kijowa);
- Народний ансамбль танцю «Верховинка» Дрогобицького Народного дому ім. І. Франка (ludowy Zespół tańca „Werhowinka” działający przy Drohobyckim domu Kultury im. I. Franka);
- Народний хор «Воля» м. Трускавець (ludowy chór „Wolność” z Truskawca);
- Софія Рубан, Вітранюк Юлія, Діденчук Ігор – студенти Київського національного університету культури і мистецтв (Sofia Ruban, Julia Witraniuk i Igor Didenczuk – studenci Kijowskiego narodowego uniwersytetu kultury i sztuki);
- Народний аматорський ансамбль народної музики «Джерело» Стебницького Народного дому (Amatorski ludowy zespół muzyki ludowej „Źródło” działający przy Stebnickim domu kultury);
- Народний аматорський жіночий вокальний ансамбль «Стебничаночка» (Amatorski ludowy żeński zespół pieśni „Stebniczanka” działający przy Stebnickim domu kultury);
- Гурт «ELEVEN 11 MUSIC PROJECT» м. Київ (Zespół „Eleven Music Project” z Kijowa);
- Зразковий дитячий ансамбль мандолiнiстiв «Лiсовi квiти» (Wzorcowy dziecięcy Zespół mandolinistów „Leśne kwiaty” z Truskawca);
- Народний ансамбль народних інструментів «Галичани» (Ludowy zespół instrumentów narodowych „Hałyczany”).
Ponadto poza występami artystów w trakcie Festiwalu mieliśmy również prezentację rzemiosła lokalnego:
- Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Gospodyń Wiejskich „Słoneczniki” z miejscowości Strzepcz w gminie Linia w Powiecie Wejherowskim prezentowały arcydzieła haftu kaszubskiego;
- Pan Edward Szatkowski z Czaplinka w Powiecie Drawskim zaprezentował swoje umiejętności rzeźbienia w drewnie.
Obok Senatorów Rzeczypospolitej Polskiej, którzy podjęli decyzję o współfinansowaniu organizacji Festiwalu, ogromne podziękowania należą się również polskim jednostkom samorządu terytorialnego, które wzięły na siebie część kosztów związanych z udziałem polskich artystów w Festiwalu. Dziękujemy:
- powiatowi Wejherowskiemu;
- powiatowi Drawskiemu;
- powiatowi Białogardzkiemu;
- gminie miejskiej Kwidzyn;
- miastu Starogard Gdański;
- gminie Radomyśl nad Sanem
- gminie Hrubieszów;
- powiatowi Kartuskiemu
- miastu Augustów
Już po raz trzeci wspólne działanie Konwentu Współpracy Samorządowej Polska-Ukraina oraz Truskawieckiej Rady Miejskiej pozwoliło nam zamienić Truskawiec w miejsce radości, dobrej zabawy ale przede wszystkim wszechobecnej współpracy polsko-ukraińskiej.
Polsko-Ukraiński Festiwal Kultury w Truskawcu był nie tylko świętem tańca i muzyki ale też doskonałą okazją do przeprowadzenia rozmów nt. rozwoju polsko-ukraińskiej współpracy samorządów. Jednym z elementów uświetniających ceremonię otwarcia Festiwalu było podpisanie listów intencyjnych dot. przyszłej współpracy przez miasto Borysław (Ukraina) oraz Starogard Gdański (Polska).
Ponadto w trakcie pierwszego festiwalowego dnia (sobota, 8 czerwca) zorganizowane zostało spotkanie polskich i ukraińskich samorządowców w trakcie, którego rozmawiali o możliwościach rozwoju polsko-ukraińskiej współpracy w kontekście trwającej na Ukrainie reformy decentralizacyjnej. Z Polskiej strony udział wzięli przedstawiciele samorządów będących członkami Konwentu – powiaty: Białogardzki, Wejherowski, Drawski oraz Kartuski oraz gminy: Starogard Gdański, Kwidzyn, Radomyśl nad Sanem i Hrubieszów. Ze strony ukraińskiej natomiast w spotkaniu udział wzięli przedstawiciele władz partnerów członków Konwentu: miasta Truskawiec i Borysław, Rejon Brusiłowski oraz przedstawiciele Zjednoczonych Gromad będących członkami Stowarzyszenia Samorządu Lokalnego „Przybuże” (gromady: Pawliwska, Zariczańska, Owadniwska, Wyszniwska, Hołowneńska, Litoweska i Poromiwska – leżące w obwodzie Wołyńskim).
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizacje, prowadzenie oraz tym, które wzięły udział w Polsko-Ukraińskim Festiwalu Kultury. Ogromne podziękowania kierujemy do naszych artystów, tancerzy, chórzystów i rzemieślników którzy w przygotowanie tego festiwalu włożyli bardzo dużo pracy. Ich kreatywność, zapał i talent pozwoliły nam zorganizować taką wspaniałą imprezę po raz trzeci.
Szczególnie chcielibyśmy podziękować organizacjom polonijnym z Borysławia, Drohobycza, Truskawca i Stryja, które obdarzyły nas ogromnym zaufaniem i zaprezentowały swoją twórczość w trakcie Polsko-Ukraińskiego Festiwalu Kultury. Z tej grupy osobne gorące podziękowania należą się członkom polonijnego zespołu „Borysławiacy” z Borysławia, którzy wystąpili w Truskawcu w niedzielę 9 czerwca a jeszcze dzień wcześniej byli w Kłodzku oddalonym od Truskawca o ponad 600 km.
„Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2019 roku”