Festiwal Kultury Polskiej w Truskawcu

W dniach 19 -21 maja 2017 Konwent Współpracy Samorządowej Polska-Ukraina wraz z Truskawiecką Miejską Radą i ukraińską organizacją pozarządową „Integracja Europejska Ukrainy” zorganizował FESTIWAL KULTURY POLSKIEJ w Truskawcu.

W piątek 19 maja uroczystego otwarcia Festiwalu dokonali:

Andriej Kulczyński – Przewodniczący Truskawieckiej Miejskiej Rady
Janina Kwiecień – Starosta Kartuski i jednocześnie Prezes Zarządu Konwentu Współpracy Samorządowej Polska-Ukraina
Rafał Kocot – Konsul Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie
Henryk Kołodziej – Konsul Honorowy Ukrainy w Szczecinie

 18486389_1350000105036677_3673180807798812096_n

Otwarcie Festiwalu uświetnił występ Kameralnego Chóru Mieszanego „CANTUS” z Połczyna-Zdroju, który zaprezentował się w repertuarze muzyki klasycznej.

 18486390_1904497256502361_3486433352365730458_n

W drugim dniu Festiwalu (sobota, 20 maja) już od godziny 12 nad centralnym placem miasta Truskawiec zaczął krążyć zapach gorącego polskiego żurku ugotowanego przez sympatyczne Panie ze Stowarzyszenia „Kaszubianki” z Kamienicy Szlacheckiej w Powiecie Kartuskim. Poza stoiskiem z pyszną kuchnią kaszubską swoje wyroby prezentowali następujący twórcy:
Małgorzata Zatorska i Alina Hejna, które zaprezentowały obrazy malowane kawą oraz tradycyjne, biżuterię artystyczną i wiele innych pięknych rzeczy;
Ludwika Wesserling i Teresa Dębkowska, które prezentowały arcydzieła sztuki hafciarskiej;
Marta i Marcin Baranowscy, którzy prezentowali wyroby ceramiczne i garncarskie;
Zenon Pepliński, który na żywo zaprezentował swój talent rzeźbiarski.

Od godziny 13 na scenie głównej rozpoczęły się natomiast występy zaproszonych zespołów. Jako pierwsze niezwykle żywiołowy i kolorowy występ dały Panie z zespołu „To i Owo na Ludowo” z Gródka w gminie Hrubieszów. W swoim występie Panie zaprezentowały nie tylko pieśni ludowe ale i bardziej rozrywkowy charakter swojego zespołu wykonując kilka piosenek z pogranicza disco-polo.

Jako kolejni wystąpiła bardzo utalentowana młodzież z Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Przodkowianie” z Przodkowa, pod kierownictwem Pani Katarzyny Zalewskiej i Jerzego Soliwody. Tańce i śpiewy członków zespoły były tak intensywne, że niewielkiej awarii doznała scena na której występowali wszyscy artyści – jedna z desek pękła od intensywnego tańca. Na szczęście nikt nie został ranny w tej sytuacji.

O godzinie 15:00 swój drugi występ w ramach Festiwalu dał Chór „Cantus” z Połczyna-Zdroju, który tym razem pokazał swoją luźniejszą, bardziej rozrywkową rolę wykonując utwory m.in. znane z filmu Król Lew – „Can You Feel the Love Tonight”.

Jako kolejni scenę przejęli członkowie zespołu „Dąbrowiacy” z Rusinowa w gminie Świdwin. Widzom bardzo podobały się kolorowe stroje, które prezentowali członkowie zespołu w trakcie wykonywania znanych polskich pieśni ludowych m.in. Karczmareczka.

O godzinie 17:00 na scenie Festiwalu energetyczny występ dał zespół „Wszystko” ze Lwowa, który zaśpiewał znane i lubiane ukraińskie hity.

Po nich sceną zawładnęli muzycy i wokalistki z zespołu „CANTO” ze Starogardu Gdańskiego, którego repertuar stanowią znane polskie i światowe hity w aranżacjach z pogranicza jazzu i bosa novy. Występ zespołu „CANTO” ogromnie spodobał się publiczności zgormadzonej na centralnym placu Truskawca do tego stopnia, że nie chcieli wypuścić zespołu ze sceny – dopiero po fantastycznym BIS-ie artyści mogli udać się na zwiedzanie pięknego górskiego kurortu.

Na zakończenie drugiego dnia Festiwalu Kultury Polskiej w Truskawcu swój występ dał chór parafialny „GLORIA” z Zaklikowa.

 a64

Jak się jednak później okazało koniec występów na scenie festiwalowej nie oznaczał końca występów w ogóle tego dnia, zmianie uległo tylko miejsce – zaproszeni artyści zamienili scenę na korytarz hotelu, w którym byli zakwaterowani. Członkowie zespołów wspólnie śpiewali i tańczyli do późnych godzin wieczornych.

Równolegle do koncertów i prezentacji polskich wyrobów tradycyjnej kuchni kaszubskiej oraz różnorodnego rękodzieła w sobotę w hotelu MIROTEL w Truskawcu jako wydarzenie towarzyszące Festiwalowi zorganizowana została Polsko-Ukraińska konferencja samorządowa pt. „Metody i środki wzmocnienia dobrosąsiedzkich stosunków między Ukrainą i Polską w nowoczesnym skomplikowanej sytuacji geopolitycznej. Rola samorządów i organizacji pozarządowych w ramach wspólnej promocji obu krajów”, w której udział wzięli przedstawiciele polskich i ukraińskich samorządów.

 18624660_1278991985552456_1901225924_n

Drugim z wydarzeń towarzyszących Festiwalowi Kultury Polskiej w Truskawcu była wystawa fotografii Leszka Paradowskiego z Drawska Pomorskiego, które prezentowały piękne krajobrazy pojezierza drawskiego oraz uchwycone przez fotografa piękno człowieka.

Niedziela była ostatnim dniem Festiwalu Kultury Polskiej. W tym dniu pyszna kuchnia kaszubska serwowana przez członkinie Stowarzyszenia „Kaszubianki” nadal podbijała podniebienia turystów przebywających w Truskawcu, a piękne wytwory rękodzieła garncarzy i pań hafciarek cieszy oczy osób odwiedzających miasteczko rzemieślników.

W tym dniu jako pierwsze na scenie zaprezentowały się panie z zespołu „Barwinok” z Rusinowa. Członkiniami zespołu „Barwinok” jednocześnie śpiewają w zespole „Dąbrowiacy”. W równie kolorowej, jak w sobotę oprawie, panie z zespołu wykonały znane ukraińskie pieśni ludowe.

 18556992_1351526954883992_4898506708525782068_n

Drugim i zarazem ostatnim koncertem tego dnia był drugi w trakcie Festiwalu występ Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Przodkowianie” z Przodkowa który ponownie zaprezentował widzom piękne stroje i jeszcze piękniejsze tradycyjne polskie tańce ludowe. Żeby niepisanej tradycji stało się zadość, również w trakcie tego występu jeden z tancerzy złamał drugą deskę na scenie 😉

Po występie zespołu „Przodkowianie” scenę przejęli prowadzący przez 3 dni Festiwal – Liuda oraz Tomasz Kowalik, którzy zaprosili na scenę:
Andrieja Kulczyńskiego – Przewodniczącego Truskawieckiej Miejskiej Rady
Janinę Kwiecień – Starostę Kartuskiego i jednocześnie Prezes Zarządu Konwentu Współpracy Samorządowej Polska-Ukraina
Henryka Kołodzieja – Konsula Honorowego Ukrainy w Szczecinie
oraz Ivana Cegenko – Prezesa Zarządu organizacji pozarządowej „Europejska Integracji Ukrainy”.

Którzy wspólnie podziękowali wszystkim organizatorom, artystom i innym osobom zaangażowanym w organizację Festiwalu Kultury Polskiej w Truskawcu. Oficjalny sygnał oznaczający zakończenie Festiwalu wybrzmiał z wykorzystaniem kaszubskiego instrumentu ludowego – Bazuny.

 18620470_1351590124877675_8983054810005631889_n

Wszyscy zgodnie podkreślili, że nie żegnamy się a mówimy sobie do zobaczenia na kolejnej edycji Festiwalu Kultury Polskiej w Truskawcu.

Po oficjalnym zakończeniu wszyscy uczestnicy Festiwalu wspólnie stanęli do grupowego zdjęcia i wspólnego odśpiewania piosenki „Hej sokoły!”.

O Festiwalu napisały już ukraińskie lokalne portale internetowe:
http://protruskavets.org.ua/nieh-zyje-polska-slawa-ukrajini/ (po polsku)
http://protruskavets.org.ua/festyval-polskoji-kultury-u-truskavtsi/ (po ukraińsku)

Zdjęcia z Festiwalu umieścimy niebawem!! Dziękujemy wszystkim artystom, rzemieślnikom, gościom i innym osobom, które wzięły udział w organizacji Festiwalu Kultury Polskiej w Truskawcu.

Festiwal nie odbył by się bez zaangażowania wielu podmiotów, dziękujemy serdecznie:

Partnerom Festiwalu:
– Powiatowi Drawskiemu
– Powiatowi Kartuskiemu
– Powiatowi Świdwińskiemu
– Gminie Hrubieszów
– Gminie Zaklików
– Gminie Połczyn-Zdrój
– Gminie Miejskiej Kwidzyn
– Miastu Starogard Gdański

Samorządom, które finansowo wsparły organizację Festiwalu:
– Miastu Szczecin
– Powiatowi Białogardzkiemu

Firmom, które wsparły organizację Festiwalu:
– Hotelom „Beskid”, „Oskar”, „Mirotel” i „Lisova Pisnya”
– restauracji „SOHO” w Truskawcu
– bistru Riddnyj Kraj

oraz partnerowi informacyjnemu – radiu „Twoje Radio”.