I edycja „Polsko-ukraińskiej młodzieżowej akademii samorządności 2015” Tychowo 18-25 sierpnia 2015

Konwent Współpracy Samorządowej Polska-Ukraina już drugi rok z rzędu realizuje projekt pod nazwą „Polsko Ukraińska Młodzieżowa Akademia Samorządności 2015”. Projekt, który realizowany jest w 3 edycjach finansowany jest ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach zadania publicznego „Polsko-ukraińska współpraca młodzieży”.

Za nami pierwsza edycja projektu, która w dniach 18-25 sierpnia odbyła się w Tychowie na terenie powiatu Białogardzkiego. 50 uczestników z Polski i Ukrainy wśród których była młodzież gimnazjalna oraz ponadgimnazjalna wraz z opiekunami przez ponad tydzień uczestniczyli w warsztatach, oraz spędzali wspólnie czas poznając kulturę rówieśników zza granicy, zapoznając się z podstawami języka oraz zawiązując przyjaźnie.

Warsztaty, które rozpoczęły się już następnego dnia po przyjeździe grup dotyczyły takich kwestii jak:

  • społeczeństwo obywatelskie, 
  • idea wolontariatu, 
  • funkcjonowanie samorządu terytorialnego 
  • oraz pierwsza pomoc przedmedyczna.

Niejako uzupełnieniem ostatniego szkolenia było omówienie podstaw ratownictwa medycznego nad wodą, które uczestnicy dzięki uprzejmości Pana Rafała Wasilewskiego z Białogardu mieli okazję poznać podczas pobytu nad jeziorem w Byszynie. Dodatkową atrakcją była bez wątpienia możliwość korzystania ze sprzętu wodnego takiego jak kajaki i rowery wodne oraz krótki rejs jachtem po jeziorze. Jako, że pogoda byłą tego dnia wyjątkowo upalna większa część grupy skorzystała z możliwości kąpieli.

Dla uczestników niezwykle ciekawym punktem projektu był wyjazd nad morze, do Gąsek a następnie uczestnictwo w organizowanym przez Gminę Kołobrzeg Pierwszym Festiwalu Kultury Polsko-Ukraińskiej w Przećminie. Dzięki uprzejmości organizatorów także grupa z Ukrainy zaprezentowała swoje umiejętności wokalne wykonując tradycyjne pieśni ludowe ze swojego kraju. Następnie koncert zespołu Specyficzni poderwał uczestników festiwalu do zabawy, w której prym wiedli uczestnicy projektu.

Uczestnicy Projektu w Białogardzie odbyli cykl ciekawych wizyt. Najpierw zwiedzali kościół z XIV w. By następnie udać się do Izby Tradycji Narodowej, gdzie oprócz materiałów dotyczących historii regionu oraz samego miasta znajduje się zbiór odznaczeń, które w trakcie pełnienia funkcji Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej otrzymał od licznych głów państw Aleksander Kwaśniewski (urodzony w Białogardzie). Po zabytkach Białogardu i Izbie Tradycji Narodowej młodzież oprowadził Dariusz Florek. Następnie cała grupa udała się do Urzędu Miasta w Białogardzie, gdzie odbyła krótkie spotkanie z Burmistrzem Krzysztofem Bagińskim oraz jego Zastępcą, Małgorzatą Stachowiak. W dalszej kolejności uczestnicy udali się do Starostwa Powiatowego, by z rąk Starosty Białogardzkiego Tomasza Hyndy oraz Wicestarosty Piotra Pakuszto odebrać certyfikaty poświadczające ich udział w Projekcie.

Podczas spotkania w Urzędzie Miasta i Starostwie Powiatowym w Białogardzie młodzież z Ukrainy odśpiewała hymn Ukrainy oraz przyjęła życzenia od Staroty i Burmistrza, z okazji obchodzonego w tym dniu Dnia Niepodległości Ukrainy.