Projekt „Kurs samorządu uczniowskiego”

W dniach 15-23 października 2018 r. wraz z Browarskim Szkolno-Wychowawczym Stowarzyszeniem współorganizowaliśmy projekt „Kurs samorządu uczniowskiego”, który odbył się w Browarach na Ukrainie.

IMG_5477

Uczestnikami projektu była młodzież z Polski reprezentująca:
– Młodzieżową Radę Miasta i Gminy Czerniejewo;
– Młodzieżową Radę Regionu w Policach;
– Młodzieżową Radę Miasta Szczecin
oraz ukraińska młodzież z Rady Dzieci i Młodzieży Miasta Browary.

IMG_6030

Spotkanie polskich i ukraińskich członków młodzieżowych rad było okazją do wymiany między nimi doświadczeń nt. funkcjonowania takich organów w polskich i ukraińskich samorządach. W trakcie zaplanowanych w projekcie szkoleń i warsztatów uczestnicy nauczyli się jak dzięki swojej aktywności mogą stać się liderami wśród rówieśników, którzy będą inicjatorami realizacji wspólnych przedsięwzięć. Ponadto mieli możliwość zdobycia wiedzy nt. organizowania publicznych akcji społecznych oraz tzw. flash-mobów, którą to wiedzę mieli okazję przetestować w praktyce w trakcie projektu.

IMG_6050

Szczególnie interesującym punktem programu były staże w komitecie wykonawczym Browarskiej Rady Miejskiej – uczestnicy zostali podzieleni na kilkuosobowe grupy, które następnie zapoznały się z pracą poszczególnych wydziałów urzędu. Była to cenna lekcja nie tylko o tym jak funkcjonuje ukraiński samorząd i czym różni się od polskich JST ale pozwoliła również lepiej zrozumieć nam jak ważną rolę w każdym samorządzie pełni urząd i pracujący w nim ludzie. Każda grupa zdobyła unikatowe doświadczenie związane z niektórymi sferami zadań własnych samorządów oraz miała możliwość odwiedzić ciekawe miejsca np. szkołę sportową gdzie trenował Władimir Kliczko.

IMG_6097

Tematem przewodnim projektu była wymiana doświadczeń w kwestii funkcjonowania młodzieżowych rad w samorządach, niemniej jednak organizatorzy w programie poruszali różnorodne, nie rzadko trudne kwestie. Jednym z takich punktów była wizyta młodzieży na Polskim Cmentarzu Wojennym w Kijowie-Bykowni. Jest to miejsce gdzie z rąk NKWD w 1940 r. zginęło kilkanaście tysięcy ludzi (w tym kilka tysięcy Polaków). Wizyta w miejscu upamiętnienia tej zbrodni była dla uczestników ogromnym przeżyciem i bardzo dobrym przykładem, że tylko współpraca i wzajemny szacunek pozwolą nam uniknąć takich wydarzeń w przyszłości.

IMG_6311

Młodzieżowy lider to jednak nie tylko osoba z wysoce rozwiniętymi kompetencjami miękkimi ale jest to również osoba, która podejmuje różne działania i angażuje się w rozmaite inicjatywy, w tym sportowe. W trakcie pobytu dwukrotnie, spontanicznie, zorganizowane zostały sportowe polsko-ukraińskie rywalizacje. W meczu piłki nożnej młodzież z jednej z browarskich szkół wsparta polskim bramkarzem (pracownikiem Konwentu) pokonała przedstawicieli z miasta Szczecin 2:0. Polscy uczestnicy projektu wzięli jednak rewanż w meczu siatkówki – uczestnicy projektu pokonali drużynę uczniów Specjalistycznej Szkoły nr 5 im. Wasyla Stusa. Jak już wspomnieliśmy wszechstronność to cecha dobrego lidera, dlatego też uczestnicy naszego projektu aktywnie uczestniczyli również w innych aktywnościach takich jak – pieczenie i dekorowanie pierniczków, warsztaty artystyczne (garncarstwo, malowanie i inne) czy też wraz z członkami zespołu „Kapryz” wykonali skomplikowany układ taneczny, na nauczenie się którego mieli tylko 30 minut.

IMG_6401

Ze wszystkich tych zadań młodzież wywiązała się w sposób co najmniej bardzo dobry, co tylko dowodzi, że starannie wyselekcjonowana grupa uczestników projektu to faktycznie liderzy wśród swoich rówieśników.

IMG_6120

Nagrodą za trud była m.in. wycieczka do ukraińskiej stolicy – Kijowa, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć wiele różnych zabytków oraz odwiedzić miejsca gdzie jeszcze niedawno pisały się karty najnowszej historii Ukrainy (np. Majdan Niezależności).

IMG_6190

Wspomniana teoretyczna wiedza dot. organizacji flash-mobów była przez uczestników projektu chętnie wykorzystywana w trakcie pobytu na Ukrainie – spontanicznie zorganizowany został polsko-ukraiński wieczór karaoke oraz wspólne odtańczenie bardzo popularnego Tańca Belgijskiego na centralnym placu Browarów.

Podsumowaniem działań było wspólne spotkanie wszystkich uczestników oraz organizatorów projektu, w trakcie którego wszyscy podzielili się swoimi wrażeniami z pobytu na Ukrainie i udziału w projekcie „Kurs samorządu uczniowskiego”. Wszystkie wypowiedzi zostały przez nas zebrane i stanowią najlepszy dowód, że polsko-ukraińskie projekty młodzieżowe są doskonałym sposobem na przełamanie wzajemnych stereotypów i zbliżenie się młodych Polaków i Ukraińców.

IMG_6414

Realizacja projektu „Kurs samorządu uczniowskiego sfinansowana została ze środków Ukraińsko-Polskiej Rady Wymiany Młodzieży ze środków Ministerstwa Sportu i Młodzieży Ukrainy.

Logo_PURWM_wspolne