Konwent organizatorem pobytu dzieci z Ukrainy

W dniach od 1 do 14 lutego 2015 roku na zaproszenie Konwentu Współpracy Samorządowej Polska-Ukraina przebywała w Połczynie-Zdroju grupa 47 dzieci i młodzieży z Ukrainy wraz z opiekunami. Były to dzieci, których ojcowie ucierpieli podczas walk na Euromajdanie oraz ojców, którzy uczestniczą w walkach w Donbasie Z inicjatywą zaproszenia dla grupy wyszedł na Walnym Zebraniu Członków Konwentu Starostwa Świdwiński Mirosław Majka.

Dzieci dzięki zaangażowaniu sponsorów oraz Pani Barbarze Nowak Burmistrz Połczyna – Zdroju codziennie miała zapewnione ciekawe atrakcje. Spędzała czas na basenie w Świdwinie, miała zapewnione wyjścia do kina w Połczynie, a także interesujące wycieczki do Kołobrzegu, Czaplinku czy Białego Boru gdzie grupa odwiedziła istniejącą tam, a będącą jedną z czterech funkcjonujących w Polsce szkoły ukraińskiej. Niewątpliwie interesujące dla młodzieży były wizyty w Nadleśnictwach: Karniszewskim i Połczyńskim, gdzie mogły zapoznać się z pracą leśników oraz dowiedzieć się o występującej w okolicy faunie i florze.

Podczas wizyty w Kwaterze Łowczej na Skowrończych  Wzgórzach dzieci odwiedziła Pani Poseł Magdalena Kochan. Oprócz upominków przygotowanych dla grupy wraz z prywatnymi przedsiębiorcami z Goleniowa miała dla nich także ciepłe słowa oraz zapewnienie o wsparciu dla Ukrainy ze strony polskich władz.

 

Na kilka dni przed powrotem na Ukrainę, grupa, dzięki współfinansowaniu z Urzędu Miasta w Szczecinie spędziła cały dzień w stolicy województwa, w ramach projektu „Dzień w Grodzie Gryfa – wizyta ukraińskiej młodzieży w Szczecinie”. Ukraińcy swoje pierwsze kroki skierowali do cerkwi i Konsulatu Ukrainy w Szczecinie, gdzie zostali podjęci przez Konsula Honorowego w Szczecinie Henryka Kołodzieja

Następnie grupa przejechała do Urzędu Miejskiego w Szczecinie, gdzie na zaproszenie Zastępcy Prezydenta Szczecina i zarazem Wiceprezesa Konwentu Bogdana Jaroszewicza mogła zapoznać się z Salą Sesyjną Rady Miasta, poznała interesujące fakty o mieście, a także podstawowe informacje o funkcjonowaniu Urzędu.


Oprócz Sali Sesyjnej młodzież zwiedziła także jedną z bardziej reprezentacyjnych sal Urzędu, tzw. „Bibliotekę” gdzie zostały im wręczone drobne upominki.


Cała grupa następnie udała się do Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdni Sztuki w Szczecinie, gdzie z ciekawością oglądała zabytkowe pojazdy polskiej oraz zagranicznej produkcji. Szczególną atrakcją było wejście do interaktywnej części Muzeum, gdzie można było m.in. sprawdzić się na rowerze


Kolejną atrakcją było Lodowisko Arkonka, gdzie młodzież wraz z opiekunami spędziła godzinę na wynajętym specjalnie dla nich lodowisku.

Szczególnie ciekawym punktem dnia był przejazd do Centrum Handlowego Galaxy, gdzie grupa oprócz krótkiej chwili na zrobienie drobnych zakupów spotkała się z przedstawicielami  Klubu Sportowego Espadon Szczecin, w tym z większością zawodników. Nie lada atrakcją była dla nich wspólna, drużynowa gra w kręgle z siatkarzami, od których również otrzymali koszulki i klaskacze z autografami. Siatkarze chętnie pozowali do zdjęć, sprawiając tym ogromną radość dzieciom.

 

Dzieci wyjątkowo ucieszyły się z obecności klubowej maskotki.


Nie był to koniec sportowych emocji, gdyż następnie cała grupa udała się do Azoty Areny na trening najlepszej obecnie drużyny siatkarskiej kobiet w Polsce oraz zdobywcy Pucharu Polski – Chemika Police. Dzieci bardzo ciepło przyjęte najpierw z wysokości trybun mogły obserwować trening, a następnie już na boisku zrobić sobie zdjęcia z zawodniczkami oraz zdobyć autografy.

 

Ostatnim punktem napiętego dnia, było spotkanie z Członkiem Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, Panią Anną Mieczkowską, Konsulem Honorowym Ukrainy w Szczecinie, Panem Henrykiem Kołodziejem oraz Dyrektorem Wydzuału Kultury Urzędy Marszałkowskiego, Panem Przemysławem Wragą. Spotkanie odbyło się w Cafe 22 – najwyżej położoną kawiarnią w Szczecinie, skąd dzieci mogły oglądać piękny widok wieczornego miasta.

 

W późnych godzinach wieczornych Ukraińcy powrócili do Połczyna-Zdroju.

Następny, ostatni już dzień spędzony dzień w Połczynie-Zdroju upłynął na pakowaniu się oraz przygotowaniu do Balu Karnawałowego w Centrum Kultury w Połczynie. Podczas tego balu wręczone zostały im upominki od Zespołu Enej – najnowsze płyty zespołu, oraz inne prezenty od sponsorów.

Następnego dnia, w sobotę 14 lutego grupa wczesnym rankiem udała się w podróż powrotną na Ukrainę.

Z tego miejsca Konwent Współpracy Samorządowej Polska-Ukraina pragnie gorąco podziękować sponsorom i darczyńcom, bez których organizacja pobytu nie byłaby możliwa.

Wsparli nas:

 • Poseł na Sejm RP Magdalena Kochan
 • Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego,
 • Gmina Miasto Szczecin,
 • Fundacja ENEA,
 • „Uzdrowisko Kołobrzeg” S.A.,
 • Mgr Stanisław Diduch Kancelaria Prawnicza Lege Artis
 • „Uzdrowisko Świnoujście” S.A.,
 • Powiat Świdwiński,
 • Gmina Połczyn – Zdrój,
 • Gmina Czaplinek,
 • Gmina Biały Bór,
 • Konsul Honorowy Ukrainy w Szczecinie,
 • PSPS Chemik Police oraz Grupa Azoty,
 • KS Espadon Szczecin,
 • Goleniowskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o. o.,
 • „Marsel” Sp. z o.o. Goleniów,
 • Zespół muzyczny ENEJ
 • Nadleśnictwo Połczyn – Zdrój,
 • Nadleśnictwo Karniszewice,
 • MK Bowling Szczecin,
 • Dom Wczasów Dziecięcych w Połczynie Zdroju.