Wizyta studyjna grupy samorządowców z Ukrainy (18-25 listopada 2017 || Kartuzy, Kwidzyn i Wejherowo)

W dniach 18 – 25 listopada br. na zaproszenie Konwentu Współpracy Samorządowej Polska-Ukraina, przy dużym wsparciu Miasta Kwidzyn oraz Powiatów Kartuskiego i Wejherowskiego grupa 13 samorządowców z obwodu Czerkaskiego odbyła wizytę studyjną na terenie ww. samorządów.

DSC04436

Uczestnicy wizyty zrekrutowani zostali spośród uczestników konkursu grantowego dla samorządów z obwodu Czerkaskiego zorganizowanego przez fundację charytatywną „Urożaj – Gromadzie” z siedzibą w mieście Czerkasy (Ukrainy).

DSC04621

W trakcie tygodniowego pobytu goście z Ukrainy spotkali się z Wójtem Gminy Stężyca – Tomaszem Brzoskowskim, Starostą Powiatu Kartuskiego – Janiną Kwiecień, Starostą Powiatu Wejherowskiego – Gabrielą Lisius, Członkami Zarządu Powiatu Wejherowskiego – Jackiem Thiel i Wojciechem Rybakowskim, Burmistrzem Kwidzyna – Andrzejem Krzysztofiakiem, Zastępcami Burmistrza Miasta Kwidzyn – Piotrem Halagierą i Romanem Bera, członkami Zarządu Konwentu Współpracy Samorządowej Polska-Ukraina oraz Panami Konsulami – Lwem Zacharczyszynem i Henrykiem Kołodziejem.

DSC04775

Poza spotkaniami z władzami samorządów szczebli gminy i powiatu uczestnicy wizyty mieli również możliwość odwiedzić szereg placówek i instytucji podlegających pod samorządy Powiatów Kartuskiego i Wejherowskiego oraz jednostki podległe pod Urząd Miasta Kwidzyn. W trakcie wizyt goście z Ukrainy poznali jak funkcjonują polskie samorządy w następujących obszarach:
– szkolnictwo podstawowe, ponadgimnazjalne i zawodowe;
– opieka społeczna;
– służba zdrowia;
– rozwój przedsiębiorczości.

DSC04697

Ponadto zwiedzili Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Jak również mieli możliwość zobaczyć przykład wzorcowej współpracy międzysektorowej pomiędzy samorządem a biznesem oraz samorządem a organizacjami pozarządowymi. W pierwszym przypadku o współpracy tej uczestnikom wizyty studyjnej opowiedzieli przedstawiciele Regionalnej Izby Przedsiębiorców NORDA z powiatu Wejherowskiego. Natomiast o współpracy NGO z miastem Kwidzyn opowiedzieli przedstawiciele stowarzyszenia Eko Inicjatywa, którzy współpracują z samorządem przy realizacji różnorodnych inicjatyw ekologicznych i podnoszących wiedzę nt. ochrony środowiska wśród mieszkańców miasta.

DSC04481

Ostatnim punktem programu wizyty był udział w Posiedzeniu Zarządu Konwentu Współpracy Samorządowej Polska-Ukraina, które odbyło się 24 listopada w Urzędzie Miejskim w Kwidzynie. W trakcie Posiedzenia uczestnicy wizyty mieli możliwość zaprezentowania samorządów, którymi zarządzają jak również poznali plany naszej organizacji na 2018 rok.

DSC04601

Zorganizowana wizyta studyjna jest efektem współpracy Konwentu Współpracy Samorządowej Polska-Ukraina z fundacją charytatywną „Urożaj – Gromadzie”, które została rozpoczęta w 2016 roku. Jest to kolejna wizyta studyjna zorganizowana w ramach wzajemnej współpracy – w roku ubiegłym grupa 20 przedstawicieli samorządów z obwodu Czerkaskiego wzięła udział w tygodniowej wizycie studyjnej zorganizowanej przy wsparciu gminy Police.

Głęboko wierzymy, że wiedza i doświadczenia, które przekazaliśmy uczestnikom tegorocznej wizyty studyjnej pozwolą im na lepszy rozwój samorządów, którymi zarządzają czym przyczynią się do rozwoju społeczno-gospodarczego oraz poprawy sytuacji życiowej mieszkańców ich małych ojczyzn.

Do zobaczenia w kolejnym roku!