Wspomnienia z Festiwalu Kultury Polskiej w Truskawcu (25-27 maja 2018 r.)

W dniach 25 – 27 maja br. razem z miastem Truskawiec zorganizowaliśmy 2 edycję Festiwalu Kultury Polskiej (FKP), która odbyła się w ukraińskim mieście uzdrowiskowym – Truskawiec.

DSC04926
 

Program 3-dniowego wydarzenia obfitował w wiele różnorodnych elementów promujących bogatą kulturę polskich regionów. Głównym punktem Festiwalu były występy polskich zespołów ludowych i rozrywkowych, w tegorocznej edycji FKP udział wzięły następujące zespoły:
Zespół Folklorystyczny „Balbiny” z Polic
Zespół „CANTO” ze Starogardu Gdańskiego
Zespół tańca „Od NoWa” z Sulmierzyc
Zespół Pieśni i Tańca „Powiśle” z Kwidzyna
Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Sierakowice” z gminy Sierakowice w Powiecie Kartuskim
Zespół „To i owo na Ludowo” z Gródka w gminie Hrubieszów

 DSC04932

Przez 3 dni Festiwalu na dwóch festiwalowych scenach (scena główna i scena plenerowa przy pijalni wód leczniczych) ww. zespoły dały wiele żywiołowych i niezwykle kolorowych występów. Wszystkie spotkały się z szerokim odbiorem wśród mieszkańców i turystów (w tym wielu z Polski), którzy licznie odwiedzają Truskawiec.

Festiwal Kultury Polskiej to jednak nie tylko muzyka i taniec ale też prezentacje specjałów regionalnych kuchni oraz rzemiosła. W tym roku swoje kuchenne arcydzieła zaprezentowały Panie ze Stowarzyszenia „Kaszubianki” z Powiatu Kartuskiego, które oczarowały nasze podniebienia specjałami kuchni kaszubskiej. Ponadto regionalne potrawy z Podkarpacia zaprezentowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Zdziejowicach, działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Zaklikowie. Oba stoiska cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i wszyscy, którym udało się posmakować specjałów kuchni kaszubskiej i podkarpackiej niezwykle pozytywnie wypowiadali się o paniach, które przygotowały wiele różnych potraw m.in. pierogi, smalec, ryby i różne pyszne ciasta.

Równie dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Pani Zuzanny Sikory, która na zaproszenie Powiatu Drawskiego zaprezentowała swoją unikatową twórczość, którą są „sianoploty”. Technika ich tworzenia jest dość prosta i tania – wystarczy siano i mocna nitka, a reszta zależy już tylko od wyobraźni.

Ważnym elementem Festiwalu Kultury Polskiej była również promocja Polski poprzez kulturę fizyczną – w ramach FKP zorganizowaliśmy Polsko-Ukraiński Turniej Siatkówki Dziewcząt, w którym udział wzięły 4 zespoły:
Uczniowski Klub Sportowy „Osiemnastka” ze Szczecina
drużyna z miasta Stryj
dwa zespoły z miasta Truskawiec

 DSC04953

Po zaciętej rywalizacji, w turnieju zwyciężyła drużyna reprezentująca ukraińskie miasto Stryj. Pomimo, że mecze rozgrywane były w formule turnieju wszystkie przebiegły w przyjacielskiej atmosferze i w duchu sportowej rywalizacji. Wszystkie drużyny biorące udział otrzymały pamiątkowe medale i słodkie nagrody.

2 edycja Festiwalu Kultury Polskiej w Truskawcu była również wyśmienitą okazją do rozmowy nt. teraźniejszości i przyszłości współpracy polskich i ukraińskich samorządów. Platformą do rozmowy było Polsko-Ukraińskie Samorządowe Forum Partnerstwa, w trakcie którego współpracujące ze sobą polskie i ukraińskie samorządy zaprezentowany efekty swoich dotychczasowych wspólnych przedsięwzięć. Była to nie tylko okazja do zdobycia nowych doświadczeń ale również i inspiracja dla tych samorządów, które zaczynają bądź dopiero planują nawiązanie współpracy. Wykład otwierający Forum wygłosił ambasador Ukrainy w Rzeczpospolitej Polskiej w latach 2010-2014 Pan Markijan Malski, który podkreślił strategiczne znaczenie współpracy polskich i ukraińskich samorządów oraz korzyści wynikające z transferu doświadczeń polskiej transformacji dla trwającej na Ukrainie reformie decentralizacyjnej.

W trakcie Polsko-Ukraińskiego Samorządowego Forum Partnerstwa miało również miejsce bardzo ważne wydarzenie – podpisane zostały listy intencyjne dot. nawiązania współpracy pomiędzy miastem Sulmierzyce (Wielkopolska) a wsią Ułanów (obwód Winnicki). W imieniu całego Konwentu życzymy obu samorządom owocnej współpracy, która przyniesie wiele korzyści dla mieszkańców Sulmierzyc i Ułanowa.

 IMG_20180525_124302

Organizacja tegorocznej edycji Festiwalu Kultury Polskiej w Truskawcu byłaby niemożliwa bez wsparcia ze strony polskich samorządów, serdecznie dziękujemy:
powiatowi Kartuskiemu
– powiatowi Drawskiemu
– powiatowi Świdwińskiemu
– powiatowi Białogardzkiemu
– gminie Miejskiej Kwidzyn
– miastu Starogard Gdański
– miastu Szczecin
– miastu Sulmierzyce
– gminie Kołobrzeg
– gminie Radomyśl nad Sanem
– gminie Hrubieszów
– gminie Zaklików

oraz Polsko-Ukraińskiej Izbie Gospodarczej, która objęła całe wydarzenie swoim honorowym patronatem.

 DSC05075

 
Patronami medialnymi tegorocznej edycji Festiwalu Kultury Polskiej w Truskawcu były:
Telewizja Polska oddział Rzeszów
portal informacyjny Divis Info
oraz Twoje Ridne Radio.

Do zobaczenia na kolejnej edycji Festiwalu Kultury Polskiej organizowanej przez Konwent Współpracy Samorządowej Polska-Ukraina.