Gmina Kołobrzeg

Herb gm. Kołobrzeg

 

 

Gmina Kołobrzeg zaprasza na podróż pełną atrakcji, wydarzeń kulturalnych, aktywnej turystyki i wypoczynku. To miejsce wyjątkowe, piękno natury i krajobrazu. Każdy znajdzie coś dla siebie na rodzinny wyjazd czy w gronie przyjaciół. Powierzchnia gminy wynosi: 144 km2. Liczba mieszkańców wynosi ponad 10,3 tys.

Wyjątkowym miejscem na mapie Gminy Kołobrzeg jest tzw. stary Kołobrzeg czyli dzisiejsze Budzistowo. W tej miejscowości znajduje się kościół św. Jana z 1222 r., najstarszy ceglany zabytek architektury sakralnej na Pomorzu jak i tu rozgrywały się ważne wydarzenia związane z utworzeniem biskupstwa w 1000 r. i chrystianizacji. Warto zatem odwiedzić i inne zabytki sakralne, neogotyckie kościoły w Karcinie i Korzystnie czy późnogotycki kościół w Sarbii.

Bogata baza noclegowa, hotele, pensjonaty, ośrodki kolonijne, kwatery prywatne w różnych grupach cenowych sprawia, że każdy znajdzie coś na swoja kieszeń. Czy masz już nocleg czy wpadłeś tylko na chwilę możesz korzystać z licznych atrakcji. W Zieleniewie funkcjonuje Park Rozrywki oferujący dobrą zabawę, zwiedzając m.in. mini zoo czy wioskę indiańską. Piękne i szerokie plaże to miejsce dla opalania i odpoczynku oraz na biegi, nordic walking, siatkówkę plażową czy rozgrywki beach soccera. Na aktywnych czeka ponad 140 km szlaków rowerowych o różnej nawierzchni m.in. nadmorska międzynarodowa trasa R-10. W dźwirzyńskim parku nadmorskim można skorzystać z siłowni plenerowej. Ścieżka zdrowia to 15 urządzeń rozmieszczonych na 1,5 kilometrowej pętli. W Grzybowie wytyczono trasy nordic walking o różnej intensywności i trudności. Gminny Ośrodek Sportu Turystyki i Rekreacji w Dźwirzynie posiada pełnowymiarowe boiska do halowej piłki nożnej, piłki ręcznej, koszykówki, siatkówki, tenisa ziemnego i badmintona, siłownie, fitness. Wokół obiektu mamy m.in. skate park, ogród botaniczny, mini golf, place zabaw. Na miłośników koni czekają stadniny w Grzybowie, Korzystnie i Budzistowie. Jeżeli sporty wodne to warto odwiedzić Stanice Wodną i jezioro Resko Przymorskie. Nic nie stoi na przeszkodzie aby spędzić chwile ze swoim psem czy innym pupilem na plaży na jednym z jej odcinków w Grzybowie.

Sezon letni to niezwykłe koncerty, festiwale, imprezy sportowe. Popularny ogólnopolski ,,Bieg ku słońcu” przyciąga biegaczy nie tylko z Polski, ale całej Europy. Już w czerwcu odbywa się Turniej sołectw ,,O stołek wójta” w Sarbii, Noc Świętojańska w Rościęcinie oraz W lipcu oraz sierpniu codziennie w Grzybowie i Dźwirzynie działa projekt ,,Plaża z klasą” czyli strefa animacji, ciszy, sportu, bar. Jednym słowem rozrywka i cisza, można leżeć na hamaku lub uczestniczyć w zajęciach tanecznych. Lipiec to m.in. Żeglarskie Otwarcie Lata w Dźwirzynie, Festyn Św. Anny w Rościęcinie. Sierpień to chociażby dwa wspaniałe festiwale Zupy Grzybowej w Grzybowie oraz Festiwal Kultury Polsko Ukraińskiej w Przećminie.

Więcej na www.gmina.kolobrzeg.pl lub www.facebook.com/gminakolobrzeg

Festiwal Kultury Polsko Ukraińskiej w Przećminie

To co najlepiej oddaje atmosferę tego wydarzenia, to ludzie i tak wiele różnych środowisk zaangażowanych w powstanie tej niezwykłej inicjatywy. Przećmino stało się miejscem integracji, wymiany kulturowej, edukacji, spotkań młodzieży. Festiwal to nie tylko występy zespołów i grup muzycznych. To także taniec, rękodzieło, folklor, tradycyjne potrawy, warsztaty oraz wiele innych atrakcji. Stanowi on czynnik spajający Polaków i Ukraińców mieszkających czy pracujących na terytorium Gminy Kołobrzeg i w regionie. Honorowym patronatem, II Festiwal Kultury Polsko Ukraińskiej w Przećminie objął Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Ukrainy Andrij Deszczycia, który w liście podkreślał jak ,,wydarzenia o takim charakterze są rzeczą niezwykle istotną w budowie współpracy oraz integracji między naszymi narodami”. Zapraszamy 18 sierpnia 2018 do Przećmina.