Gmina Miejska Kwidzyn

Kwidzyn to 40-tysięczne miasto położone nad rzeką Liwą znane z dynamicznego rozwoju gospodarczego. Początki miasta sięgają XIII wieku. Najbardziej znanymi zabytkami są zamek oraz katedra. Prezbiterium katedry stało się, w maju 2007 roku, miejscem światowej sensacji archeologicznej. Odkryto wówczas szczątki trzech wielkich mistrzów Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie: Wernera von Orseln, Ludolfa König von Wattzau oraz Henryka von Plauen. 31 lipca 2010 r. dokonano w katedrze uroczystego otwarcia krypty, jedynego na świecie znanego miejsca pochówku wielkich mistrzów krzyżackich.

 

Kwidzyn to jednak nie tylko historia. Kwidzyn to miasto przemysłowe z Specjalną Strefą Ekonomiczną, na terenie której działają firmy eksportujące swoje wyroby na cały świat. Postanowiły one inwestować w Kwidzynie, mimo niedogodnych połączeń komunikacyjnych. Dlatego tak ważny dla miasta jest rok 2010, który przyniósł długo oczekiwane rozpoczęcie budowy mostu przez Wisłę. Połączy on brzegi rzeki pod koniec 2012 roku, co przyczyni się do dynamicznego rozwoju Kwidzyna.

Miasto cały czas się rozwija. Budowane są nowe połączenia komunikacyjne, ronda ułatwiające ruch pojazdów. W 2010 roku dokonano gruntownej modernizacji placu Jana Pawła II przywracając temu miejscu staromiejski klimat. Zmodernizowano także budynek teatru. Wiosną 2011 r. zakończyła się odbudowa pierwszego kwartału Starego Miasta. To pierwszy etap przywracania do życia Starówki zniszczonej w 1945 roku.

 

Oczkiem w głowie samorządu jest sport i edukacja. Miasto znane jest ze swoich osiągnięć sportowych. Inwestowanie w kulturę fizyczną dzieci i młodzieży przyczyniło się między innymi do sukcesów w koszykówce i piłce ręcznej. Piłkarze ręczni MMTS Kwidzyn zostali Wicemistrzami Polski w sezonie 2009/10 oraz trzecią drużyną sezonu 2010/11. Ponieważ udział dzieci i młodzieży w zajęciach sportowych z każdym rokiem jest coraz większy samorządowcy zdecydowali się wybudować kompleks sportowy przy ul. Wiejskiej, w którego skład wejdzie hala sportowa, kryta pływalnia i aqua park.

 

Miasto jest organizatorem imprez międzynarodowych, takich jak Mistrzostwa Świata i Europy w rajdach Enduro.

 

Strona internetowa: http://www.kwidzyn.pl

Bar

Bar położony jest na Podolu na Ukrainie. Miasto to zajmuje powierzchnię 1387 ha, a zamieszkuje je blisko 18 tys. osób. Na jego terenie znajdują się liczne placówki oświatowe, zabytki architektury sakralnej z XVII wieku, ośrodki kulturalne. Miasto stawia na różnego rodzaju inicjatywy kulturalne, o czym świadczyć mogą chociażby liczne zespoły taneczne oraz wokalne, obecność na terenie miasta biblioteki, z której zasobów każdego roku korzysta ponad 9 tysięcy osób.

W najbliższym sąsiedztwie miasta znajduje się ponad 30 stawów, wydobywana jest woda mineralna, „Barczanka”, z kolei urodzajne gleby powodują, że okoliczna flora jest bardzo urozmaicona.
Dnia 10 września 1999 pomiędzy Miastem Bar a Gminą Miejską Kwidzyn podpisane zostało porozumienie o współpracy.

Strona internetowa: http://www.bar-city.com.ua/

Aktualności