Powiat Wejherowski

Herb WejherowskiPowiat wejherowski Powiat Wejherowski leży w północnej Polsce, w województwie pomorskim. Zajmuje 1285,25 km² i liczy ponad 206 tys. mieszkańców. Pod względem zaludnienia zajmuje pierwsze miejsce w województwie i siódme w Polsce wśród powiatów ziemskich. W skład powiatu wchodzi siedem gmin wiejskich: Choczewo, Gniewino, Linia, Luzino, Łęczyce, Szemud i Wejherowo oraz trzy gminy miejskie: Wejherowo, Reda i Rumia, które razem tworzą Małe Trójmiasto Kaszubskie. Teren północnych Kaszub jest wyjątkowo malowniczy, atrakcyjny i niezwykle urozmaicony przez naturę. Walory przyrodnicze-krajobrazowe sprawiają, że jest to idealne miejsce zarówno do zwiedzania, jak i wypoczynku.
Na terenie powiatu wejherowskiego znajdują się liczne zabytki i obiekty dziedzictwa kulturowego. Wizytówką tutejszych ziem jest ponad 350-letnia Kalwaria Wejherowska, nazywana duchową stolicą Kaszub. Inne ciekawe miejsca to: Park Miejski w Wejherowie z Pałacem Przebendowskich i Keyserlingków – siedzibą Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, rynek z Ratuszem Miejskim i Kolegiata. Warto wymienić także zabytkowe zespoły dworskie i pałacowe, których znaczna ilość zachęciła pasjonatów do opracowania „Szlaku Dworów i Pałaców Północnych Kaszub”. Znajdziemy tu również największą w Polsce elektrownię szczytowo-pompową „Żarnowiec”, kompleks turystyczny z wieżą widokową „Kaszubskie Oko” w Gniewinie, kaktusiarnię w Rumi czy latarnię Stilo i piękne plaże w Gminie Choczewo.

Poznawanie pięknych zakątków regionu ułatwiają specjalnie przygotowane szlaki piesze, rowerowe i nordic walking, stadniny koni i wypożyczalnie kajaków oraz bardzo dobrze rozbudowana baza turystyczna.

W ostatnich latach powiat wejherowski bardzo dynamicznie się rozwija. Od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej Samorząd Powiatu Wejherowskiego umiejętnie pozyskuje środki finansowe na różnorodne projekty. Stąd dogodne warunki do inwestowania i zakładania nowych biznesów. Dzięki programom realizowanym przez Powiat szansę otrzymali bezrobotni na założenie działalności gospodarczej. Fundusze unijne wykorzystano też na rozwój szkolnictwa, modernizację dróg czy rewitalizację zabytków.

Powiat Wejherowski to region niezwykle ciekawy kulturowo i zróżnicowany przyrodniczo.

Starostwo Powiatowe w Wejherowie
ul. 3 Maja 4
84-200 Wejherowo
tel. (58) 572 94 00
fax (58) 572 94 02

e-mail: starostwo@powiat.wejherowo.pl
strona www: www.powiatwejherowski.pl
Profil Facebook: Powiat Wejherowski