Projekt „Współpraca partnerska gmin i powiatów województwa zachodniopomorskiego z ich odpowiednikami położonymi na terenie środkowej Ukrainy”

Współpraca partnerska gmin i powiatów województwa zachodniopomorskiego z ich odpowiednikami położonymi na terenie środkowej Ukrainy.

 

Projekt powstał z inicjatywy Prezesa Instytutu Rozwoju Regionalnego w Szczecinie dr inż. Zbigniewa Zychowicza oraz Prezesa Czarnobylskiego Programu Odbudowy i Rozwoju UNDP dr Pavlo Zamostiana z Kijowa, który przebywał w województwie zachodniopomorskim na zaproszenie IRR w dniach 12-15.01.2009 r. Podczas wizyty dr Pavlo Zamostian odwiedził 6 samorządów naszego województwa: Starostwo Powiatowe w Stargardzie, Gminę i Miasto Stargard Szczeciński, Gminę i Miasto Gryfice, Gminę i Miasto Trzebiatów, Gminę i Miasto Goleniów, Gminę i Miasto Pyrzyce. Wziął również udział w spotkaniach z Jackiem Piechotą – Prezesem Polsko-Ukraińskiej Izby Przemysłowo-Handlowej oraz Wojciechem Abramikiem – Prezesem Stargardzkiej Agencji Rozwoju Lokalnego Sp. z o.o.

 

Ideą przewodnią współpracy partnerskiej samorządów polskich i ukraińskich jest wymiana doświadczeń w pracy samorządowej na poziomie gminy i powiatu poprzez wizyty (kilkudniowe) pracowników z poszczególnych partnerskich jednostek, wzajemne dzielenie się swoimi osiągnięciami i wspólne rozwiązywanie problemów związanych z pracą samorządową.

 

Terminarz: 

24-29.05.2009 – wizyta 35 przedstawicieli 19 jednostek samorządu terytorialnego (12 gmin, 7 powiatów) w czterech Obwodach środkowej Ukrainy: Kijowskim, Czernihowskim, Żytomierskim i Rówieńskim.

ZOBACZ PDF

14-18.09.2009 – wizyta przedstawicieli 19. Ukraińskich jednostek samorządowych w województwie zachodniopomorskim

16.09.2009 – w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie uroczystość podpisania Listów intencyjnych o współpracy 19 jednostek samorządu terytorialnego województwa zachodniopomorskiego i Ukrainy. Uczestniczyli w niej m.in. Jan Krawczuk – wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Henryk Kołodziej – Konsul Honorowy Republiki Ukrainy w Szczecinie, Pavlo Zamostian – Prezes Czarnobylskiego Programu Odbudowy i Rozwoju UNDP w Kijowie, dr inż. Zbigniew Zychowicz – Prezes Instytutu Rozwoju Regionalnego w Szczecinie i Oksana Remiga – Starszy Menadżera Programu UNDP na Ukrainie.

Listy intencyjne dotyczące współpracy partnerskiej jednostek samorządu terytorialnego podpisali:

 

Gmina Mirosławiec Gmina Zamglai
Gmina Choszczno Miasto Ovrucz
Gmina Golczewo Powiat Zaricznenskij
Gmina Goleniów Miasto Korosten
Gmina Gryfice Powiat Volodymyreckij
Gmina Ińsko Gmina Ripky
Gmina Nowogard Miasto Dubrovycia
Gmina Połczyn-Zdrój Powiat Korostenskij
Gmina Pyrzyce Miasto Novgorad-Volynskij
Gmina Tuczno Gmina Tomaszgorod
Gmina Złocieniec Gmina Olesznia
Gmina Trzebiatów Powiat Ivankivskij
Powiat Białogardzki Powiat Brusilivskij
Powiat Drawski Powiat Ripkynskij
Powiat Goleniowski – Powiat Borodianskij
Powiat Koszaliński Powiat Rokytnivskij
Powiat Stargardzki Powiat Sarnenskij
Powiat Świdwiński Powiat Dubrovyckij
Powiat Wałecki Powiat Ovruckij